Sok helyen már rég belépett az új munkatárs, mire a hierarchia lépcsőfokain eljut az aláíró személyhez a munkaszerződés, miközben a munkavégzés megkezdése előtt meg kellene kötni – erről rendelkezik a Munka Törvénykönyve. Ennek elmulasztása jogellenes helyzetet eredményezhet, és munkaügyi ellenőrzés során bírsághoz vezethet.
A munkaszerződés mellett a munkáltatónak részletes írásos tájékoztatót is át kell adnia a munkavállalónak, amely a munkaviszony lényeges feltételeit tartalmazza. Ha ez a tájékoztató hiányos, vagy nem készült el időben, a Munka Törvénykönyve 7 napos határidőt biztosít az alapvető információk pótlására, bizonyos esetekben pedig a dokumentáció teljes hiányossága esetén is legfeljebb 30 napig van lehetőség a pótlásra, anélkül, hogy ez a munkaviszony érvényességét érintené.
Tudta, hogy a munkaszerződés kis túlzással egy zsebkendő méretű papírra is ráférne, ha csak a törvény szerinti kötelező előírásokat írnánk le?
A Munka Törvénykönyve alapján a kötelező elemek között csupán a két fél (a munkáltató cégadatai és a munkavállaló személyes) adatait, a munkavállaló alapbérét és munkakörét kell papírra vetnünk és közös megegyezésben aláírni.
Ezen kívül akad jónéhány adat, amit a törvényben leírtak szerint alapvetőnek tekinthetünk „megállapodás hiányában”:
A munkaviszony határozatlan időre jön létre.
A munkahely ott van, ahol az adott munkakör feladatait el szoktuk látni.
8 óra a napi munkaidő.
A munkaviszony kezdetének napja a munkaszerződés aláírását követő nap.
A munkáltatónak emellett viszont terjedelmes tájékoztatási kötelezettsége van.
A Munka Törvénykönyve 7 napot ad arra, hogy a tájékoztatást részletesen megtegyük új munkavállalónk felé 12 témában.
Munkáltatói jogkör gyakorlója: ki gyakorolja a munkáltatói jogokat.
Munkaviszony kezdete és tartama: a munkaviszony kezdő időpontja és annak határozott vagy határozatlan jellege.
Munkahely: a munkavégzés helye.
Munkakörbe tartozó feladatok: a munkavállaló feladatai.
Napi munkaidő tartama: a napi munkaidő hossza, a hét azon napjai, amelyekre munkaidő beosztható, a beosztás szerinti napi munkaidő lehetséges kezdő és befejező időpontja, a rendkívüli munkaidő lehetséges tartama, valamint a munkáltató tevékenységének sajátos jellege (pl. megszakítás nélküli vagy több műszakos tevékenység).
Munkabérről való elszámolás módja, gyakorisága és kifizetés napja.
Alapbéren túli munkabér és egyéb juttatások.
Szabadság mértéke, számítási módja és kiadásának szabályai.
Munkaviszony megszüntetésével összefüggő szabályok: különösen a felmondási idő megállapításának szabályai.
Munkáltató képzési politikája és a munkavállaló által igénybe vehető képzésre fordítható idő tartama.
Hatóság megnevezése: amely részére a munkáltató a munkaviszonnyal kapcsolatos közterhet megfizeti.
Kollektív szerződés hatálya: a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e.
A munkáltatói tájékoztatót a törvényben meghatározott formában kell elkészíteni, de a következő pontokban elegendő az alábbi jogszabályokra hivatkozni, hogy egyszerűsítsük az adminisztrációt:
A munkaidő beosztásának és rendkívüli munkaidőnek a részleteit a Munka Törvénykönyve 99-107. §-ai szabályozzák.
A munkabér elszámolására, kifizetési gyakoriságára és napjára vonatkozó előírások a 157-165. §-ban találhatók.
A szabadság mértéke és kiadásának szabályai a 115-133. §-okban kerültek rögzítésre.
A munkaviszony megszüntetésére vonatkozó rendelkezések a 64-85. §-ok között találhatók.
Amennyiben kollektív szerződés van érvényben, annak tartalma felülírhatja a jogszabályi részeket, így ennek megléte esetén, ezek dokumentum tartalmára és megtekintési helyére kell hivatkozni.
Így a tájékoztató tömörebbé válik, és a munkáltató hivatkozhat a vonatkozó jogszabályi szövegekre, 1-1 változásnál nem kell minden munkavállaló munkáltatói tájékoztatóját is módosítani.
Fontos kiemelni, a tájékoztatóban nem módosíthatóak a munkaszerződésben rögzített adatok!
Munkáltatói szemmel nézve, érdemes a munkaszerződésben minél kevesebb vagy csak a kötelező tartalmi elemeket feltüntetni, ugyanis ennek tartalma csak közös megegyezéssel módosítható, míg a munkáltatói tájékoztató egyoldalúan (a munkáltató által) is megváltoztatható.
Munkavállalóként fontos, hogy azokat a részleteket, amik számunkra fontosak vagy elengedhetetlenek, azokban a munkaszerződés keretében állapodjunk meg.
* A blogon közzétett tartalmak szerzői jogvédelem alatt állnak, és kizárólag tájékoztató jellegűek. Ezek nem minősülnek hivatalos jogi tanácsadásnak vagy szakvéleménynek. A bejegyzések a publikálás időpontjában elérhető információk és a legjobb tudásunk alapján készültek. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jogszabályok idővel változhatnak, ami befolyásolhatja a leírtak aktuális jogi megfelelését. Ezért javasolt minden esetben a vonatkozó jogszabályok naprakész ismerete.
Comments