Kezdjünk egy kis visszatekintéssel! 2023. január 1-től már 10 munkanap apasági szabadságra jogosult az apa gyermeke születése esetén, amelyet legkésőbb a gyermek születését követő 2 hónapban vehet igénybe. Ezt a szabadságot az apa kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni. Jó tudni, hogy az apasági szabadság akkor is tíz nap jár, ha a dolgozó év közben lép be munkahelyére, azaz nem kell arányosítani, és nem szükséges az esedékesség évében kiadni, átvihető a következő naptári évre.
Fontos, hogy csak az első 5 munkanapra jár a teljes távolléti díj (amit sima fizetett szabadság alatt is kapna), a második 5 napra már csak a távolléti díj 40%-ára jogosult az apuka.
Mi változik 2025-től?
Jelenleg minimum két hónap áll rendelkezésre az apasági szabadság igénybevételére a gyermek születését követően – a tervezet szerint ezt emelnék a duplájára, azaz 4 hónapra.
A munkavállalók szempontjából ez több esetben is fontos lehet. Ha például koraszülött a gyermek vagy a születést követően rövid időn belül más okból hosszabb idejű kórházi kezelést igényel az újszülött, az apuka még várna az apasági szabadság igénybevételével. Előfordulhat az az eset is, hogy az apaság bírósági elismerése elhúzódik és ezért maradna le az apuka a szülést követően az apasági szabadság felhasználásáról. A törvénymódosítási javaslat ezáltal több apukának teremti meg a lehetőséget, hogy kivegye a 10 napnyi apasági szabadságot. A tervezett módosítás a munkáltató számára nem hoz változást, ugyanúgy csak az első 5 napra járó, 100%-os mértékű távolléti díj összege igényelhető vissza a központi költségvetésből, a második 5 napra csak 40%-os távolléti díjat kell fizetnie, de ez az összeg már a saját zsebét húzza.
*A blogon közzétett tartalmak szerzői jogvédelem alatt állnak, és kizárólag tájékoztató jellegűek. Ezek nem minősülnek hivatalos jogi tanácsadásnak vagy szakvéleménynek. A bejegyzések a publikálás időpontjában elérhető információk és a legjobb tudásunk alapján készültek. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jogszabályok idővel változhatnak, ami befolyásolhatja a leírtak aktuális jogi megfelelését. Ezért javasolt minden esetben a vonatkozó jogszabályok naprakész ismerete.
Comments