Amikor a szabadságokról van szó, nemcsak a pihenés és a feltöltődés lehetősége forog kockán, hanem a munkáltató jogi kötelezettségeknek való megfelelése is. De mit jelent ez a gyakorlatban, és mikor vihető át a szabadság a következő évre? Ebben a bejegyzésben áttekintjük a szabályokat – egyszerűen és érthetően.
Ki felel a szabadság kiadásáért?
A Munka Törvénykönyve kimondja, hogy a szabadság kiadása a munkáltató felelőssége. Magyarul: a munkáltatónak kell ügyelnie arra, hogy minden munkavállaló időben és szabályosan megkapja az éves szabadságát. A jogszabályok szerint nem lehet csak úgy a következő évre tologatni a szabadságokat, kivéve, ha valami alaposan indokolt eset áll fenn.
Ez nemcsak a munkavállalók pihenését segíti, hanem a hosszú távú jóllétüket is támogatja – hiszen mindenkinek kell egy kis szünet. És persze a szabályokat is betartjuk vele!
Mikor vihető át mégis a szabadság a következő évre?
Van néhány speciális eset, amikor a szabadság mégis átvihető a következő évre:
Betegség vagy más ok miatt akadályoztatás: Ha valaki például hosszabb ideig beteg vagy más okból nem tudott szabadságra menni, akkor az akadály megszűnése után 60 napon belül ki kell adni a szabadságát.
Életkor szerinti pótszabadság: Ha a munkáltató és a munkavállaló (írásban) megegyeznek, az életkor alapján járó pótszabadságot a következő év végéig is ki lehet adni.
Átnyúló szabadság: Az év közben kiadott szabadnapokon túl a tárgyévben kiadott szabadságnak minősül az is, ha a szabadságot úgy adja ki a munkáltató, hogy a szabadság kiadása az esedékesség évében megkezdődik, de a megszakítás nélküli tartama csak a következő évben jár le. Az átnyúló szabadságrész nem haladhatja meg az öt munkanapot.
Október 1. után kezdődő munkaviszony: Ha valaki az év vége felé kezdett az új munkahelyén (október 1-jén vagy később), a munkáltató a szabadságát a következő év március 31-ig is kiadhatja.
Kollektív szerződés rendelkezései: Egyes munkahelyeken a kollektív szerződés úgy is rendelkezhet, hogy a szabadság egy részét akár március végéig ki lehet tolni.
Fontos figyelni arra, hogy ha nem adja ki a munkáltató a tárgyévi szabadságokat, hanem átviszi a munkavállaló a következő évre, akkor egyre csak gyűlnek a ki nem vett napok, míg végül előállhat az az eset, hogy már kiadhatatlan mennyiségű felgyülemlett szabadsággal találjuk szembe magunkat.
Mi a helyzet a szabadság pénzbeli megváltásával?
Sokan kérdezik, hogy mi történik a ki nem vett szabadságokkal – lehet-e pénzben megváltani őket? Nos, a törvény világosan fogalmaz: a szabadságot pénzben megváltani csak akkor lehet, ha a munkaviszony megszűnik. Így erre nincs lehetőség.
Mi tévők legyünk akkor, ha maradt ki nem adott szabadság, elveszíti a munkavállaló?
A magyar Munka Törvénykönyve szerint a szabadságot főszabály szerint az esedékesség évében kell kiadni. Ha a munkáltató nem adja ki a szabadságot az adott évben, az nem vész el automatikusan, hanem a munkavállaló jogosult marad annak igénybevételére.
Az ilyen ki nem adott szabadságok elévülési ideje három év, amely az esedékesség évének végétől kezdődik. Ez azt jelenti, hogy ha például a 2024. évre járó szabadságot nem adták ki, akkor annak elévülési ideje 2027. december 31-én jár le. Ezen időszakon belül a munkavállaló kérheti a szabadság kiadását vagy – a munkaviszony megszűnése esetén – annak pénzbeli megváltását.
Összefoglalva
A szabadság kiadása tehát nemcsak a munkavállalók érdeke, hanem a munkáltatók felelőssége is. Érdemes ügyelni arra, hogy az éves szabadságot időben kiadják, és csak a törvény által megengedett esetekben vigyék át a következő évre. Ez a dolgozók elégedettségéhez és motivációjához is nagyban hozzájárul, így a szabályok betartása nemcsak jogi kötelezettség, hanem a munkahelyi légkör javítását is szolgálja.
* A blogon közzétett tartalmak szerzői jogvédelem alatt állnak, és kizárólag tájékoztató jellegűek. Ezek nem minősülnek hivatalos jogi tanácsadásnak vagy szakvéleménynek. A bejegyzések a publikálás időpontjában elérhető információk és a legjobb tudásunk alapján készültek. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jogszabályok idővel változhatnak, ami befolyásolhatja a leírtak aktuális jogi megfelelését. Ezért javasolt minden esetben a vonatkozó jogszabályok naprakész ismerete.
Comentarios